Strona salus-jaworzno.pl wykorzystuje technologię cookies – krótkie pliki tekstowe będą przechowywane na komputerze internautów odwiedzających naszą stronę internetową.
Funkcja umożliwia zidentyfikowanie powracających użytkowników i pomaga lepiej dopasować prezentowane treści w przeglądarkach internetowych.
Informujemy, że wyłączenie technologii cookies utrudni korzystanie z naszej witryny lub może uniemożliwić jej poprawne działanie na Państwa komputerze.
salus
Fala uderzeniowa

Na czym polega metoda ESWT?

ESWT (ang. Extracorporeal Shock Wave Therapy) - pozaustrojowa terapia falami uderzeniowymi to jeden z rodzajów leczenia z wykorzystaniem fali uderzeniowej. Powstająca w aparacie fala uderzeniowa generuje wysokie ciśnienie, które przenika na głębokość parenastu centymetrów w głąb ciała. W aparacie Rosetta ESWT fala powstaje przy wykorzystaniu metody elektromagnetycznej i jest transmitowana do obszaru bólowego, gdzie skupia się we wtórnym ognisku. W ten sposób fala trafia precyzyjnie w zmienione chorobowo miejsce, nie ingerując w sąsiadujące tkanki.

Jak działa metoda ESWT?

Terapia ESWT wykorzystuje urządzenia skupiające falę uderzeniową we wnętrzu ciała człowieka, z maksimum w miejscu poddawanym leczeniu. Poza obszarem skupienia energia fali jest za mała, aby dawać efekt biologiczny. Umożliwia to precyzyjne aplikowanie fali w miejscu zmienionym chorobowo. Ciśnienie wyzwalane w trakcie produkcji fali waha się od 10 MPa do 100 MPa. Średni zasięg działania to około 12,5 cm, z maksimum na głębokości 6 cm. Aparaty do ESWT wytwarzają energię wykorzystując technikę elektrohydrauliczną, elektromagnetyczną lub piezoelektryczną. Impulsy generowane są z częstotliwością od 1 Hz do 8-10 Hz.

Jakie działanie na tkanki i komórki ma stosowanie fali uderzeniowej?

Specjaliści podkreślają przede wszystkim przeciwbólowe działanie fali – efekt analgetyczny wynika ze zmniejszenia stanu zapalnego i lokalnego wzrostu ukrwienia w miejscu działania fali. Gwałtowne zmiany ciśnienia wywołane uderzeniami fali prowadzą do rozbijania i rozpuszczania złogów wapniowych w tkankach, stymulują przekaźnictwo komórkowe, poprawiają krążenie w tkankach i wpływają korzystnie na regenerację naczyń krwionośnych w ścięgnach i mięśniach.

Stosowanie fali uderzeniowej poprawia elastyczność tkanek, stymuluje produkcję kolagenu, a nawet pobudza metabolizm komórek tłuszczowych, ułatwiając w ten sposób efektywną redukcję cellulitu. Dowiedziono, że zabiegi falą uderzeniową ESWT poprawiają wygląd skóry, zwiększają jej elastyczność i jędrność.

 

Do czego stosuje się metodę ESWT?

Metoda ESWT ma szerokie zastosowanie w schorzeniach skóry, mięśni, układu kostnego i stawów, w tym m.in. przy ostrodze piętowej, łokciu tenisisty i golfisty, dolegliwościach ścięgna Achillesa, przy leczeniu zaburzeń zrostu kostnego. Rosetta ESWT to nowoczesny aparat do terapii falami uderzeniowymi. Metoda ESWT wykorzystywana jest głównie do zwalczania przewlekłego bólu związanego z układem mięśniowo-szkieletowym w ortopedii, rehabilitacji i medycynie sportowej.

Aparat Rosetta jest bezpieczny, metoda ESWT charakteryzuje się wysoką skutecznością i minimalną inwazyjnością, a efekt terapeutyczny zauważalny jest już po kilku zabiegach z użyciem aparatu. Według badań terapia przy użyciu metody ESWT wykazuje 70-80% skuteczność u pacjentów, którzy wcześniej leczeni byli bezskutecznie metodami zachowawczymi.W aparacie Rosetta ESWT fala uderzeniowa powstaje dzięki metodzie elektromagnetycznej, a powstająca fala generuje ciśnienie o wartości do 5,3 Bar, co odpowiada 31 Barom według testu Hydrotonowego. Głębokość wnikania fali oraz moc fali uderzeniowej jest regulowana w prosty sposób na ekranie dotykowym aparatu co pozwala na dopasowanie parametrów terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Do czego stosuje się metodę ESWT?

Metoda ESWT ma szerokie zastosowanie w schorzeniach skóry, mięśni, układu kostnego i stawów, w tym m.in. przy ostrodze piętowej, łokciu tenisisty i golfisty, dolegliwościach ścięgna Achillesa, przy leczeniu zaburzeń zrostu kostnego. Rosetta ESWT to nowoczesny aparat do terapii falami uderzeniowymi. Metoda ESWT wykorzystywana jest głównie do zwalczania przewlekłego bólu związanego z układem mięśniowo-szkieletowym w ortopedii, rehabilitacji i medycynie sportowej.

Aparat Rosetta jest bezpieczny, metoda ESWT charakteryzuje się wysoką skutecznością i minimalną inwazyjnością, a efekt terapeutyczny zauważalny jest już po kilku zabiegach z użyciem aparatu. Według badań terapia przy użyciu metody ESWT wykazuje 70-80% skuteczność u pacjentów, którzy wcześniej leczeni byli bezskutecznie metodami zachowawczymi.

 

WSKAZANIA do Leczenia falą uderzeniową:

entezopatie, przewlekłe zapalenia tkanek miękkich (ścięgien, kaletek maziowych), stany pourazowe, m.in.:

    przewlekłe entezopatie
    bóle pięty (zapalenie powięzi podeszwowej stopy)
    ostroga piętowa
    schorzenia ścięgna Achillesa
    zapalenie kaletki ścięgna Achillesa
    bóle ścięgien rzepki (kolano skoczka)
    kolano skoczka, zapalenie kaletek okołorzepkowych kolana
    kolano biegacza
    zespół mięśnia piszczelowego przedniego
    bóle w okolicy bioder
    biodro strzelające
    zapalenie przyczepów mięśni zginaczy i prostowników uda
    zespół/bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa
    bóle w przyczepach ścięgna udowego
    bóle i schorzenia barku
    zespól bolesnego barku (zwapnienia i zapalenia ścięgien, kaletek)
    łokieć tenisisty, łokieć golfisty (zapalenie nadkłykcia)
    zespół brzegu kości piszczelowej
    zespół mięśnia piszczelowego przedniego
    zapalenie i przeciążenie ścięgien przedramienia, dłoni, nadgarstka
    ból po wewnętrznej stronie nadgarstka
    wczesne stadia choroby zwyrodnieniowej stawów
    ból w okolicy pachwiny
    bóle stawów barkowych ze zwapnieniami lub bez (wapniejące zapalenie ścięgien stawu    barkowego)
    bóle barku (np. zapalenie torebki stawu barkowego)
    punkty spustowe (trigger points)
    zwapnienia zlokalizowane w obrębie tkanek miękkich (np. zwapnienia okołobarkowe)
    podwyższone napięcie mięśniowe
    zapalenie przyczepów mięśniowych
    naciągnięcie mięśni
    stany pourazowe

 
przeciwwskazania:

    zaburzenia krzepnięcia krwi, zakrzepica
    ciąża
    choroby nowotworowe
    stany gorączkowe, ostre stany zapalne
    polineuropatie
    sterydoterapia
    rozrusznik serca, implanty, endoprotezy ceramiczne
    protezy cementowe
    zaawansowana osteoporoza
    ostre stany pourazowe
    ostre stany zapalne
    chrząstka wzrostowa u dzieci
    polipy w miejscu zastosowania
    nie stosować na tkanki takie jak: oczy i ich okolice, mięsień sercowy, rdzeń kręgowy, gonady, nerki, wątroba
    nie stosować na miejsca w okolicy dużych nerwów, naczyń, rdzenia kręgowego i głowy

 

Przewaga terapii falą uderzeniową nad innymi metodami

    efekty terapeutyczne widoczne nawet po 1-szym zabiegu
    wysokie bezpieczeństwo metody
    wysoka skuteczność potwierdzona klinicznie
    terapia nieinwazyjna, w wielu przypadkach zapobiega interwencji chirurgicznej
    leczenie obejmuje zwykle 3-5 zabiegów w tygodniowych odstępach
    zabiegi prowadzone są w trybie ambulatoryjnym i w warunkach domowych
    krótkie kilkunastominutowe sesje terapeutyczne
    nie wymaga obciążenia organizmu środkami farmakologicznymi